Close Up of Boxers Touching Boxing Gloves Before Fight

Twardość rękawic bokserskich. Parametr który ma znaczenie

Trudno sobie wyobrazić bezpieczne uprawianie boksu – czy to zawodowo, czy to w celach rekreacyjnych – bez dobrych rękawic ochronnych. Przy ich wyborze i zakupie warto zwrócić uwagę też na inne parametry produktu, poza dobrze dobranym rozmiarem. Jedną z ważniejszych cech jest waga rękawic, istotna jest też trwałość ich części zewnętrznej oraz rodzaj wypełnienia. Do tego dobrze skonstruowana rękawica bokserska nie może być ani zbyt twarda, ani zbyt miękka.

Rękawice bokserskie – jak dobrze wybrać model dla siebie?

W stacjonarnych oraz internetowych sklepach sportowych z odzieżą i akcesoriami do treningów czeka na nas bogaty asortyment rękawic bokserskich, które różnią się nie tylko cena czy marką producenta, ale też parametrami. Dlatego jeszcze przez wyruszeniem na zakupy warto dobrze sprecyzować swoje oczekiwania odnośnie rękawic i odpowiedzieć na podstawowe pytania. Jaki konkretnie sport zamierzamy uprawiać? Jak często będą odbywać się treningi? Czy będziemy trenować samemu czy z partnerem? Czy ważna jest dla nas trwałość i solidność produktu, czy może niższa cena rękawic jest priorytetem? Czy wygląd i kolor rękawic ma znaczenie? Po zebraniu takich informacji można przystąpić do oglądania dostępnych modeli. Warto zacząć od zapoznania się z ofertą w Internecie, nawet jeśli dany sklep prowadzi też sprzedaż stacjonarną. Dlaczego? Na stronie internetowej mamy szansą zobaczyć cały dostępny asortyment, a przynajmniej większą jego część niż w salonie, w którym ekspozycja jest z reguły bardziej ograniczona. Przystępując do przeglądania asortymentu trzeba pamiętać, że rękawice bokserskie są w zasadzie produktem unisex tzn. może nie być osobnych kategorii dla rękawic dla pań i panów. Choć oczywiście są też serie takich rękawic dedykowane tylko kobietom.

Podstawowe różnice między rękawicami

Na jakość i cenę rękawic wpływa materiał, z jakiego została wykonana ich część zewnętrzna. Może być to albo skóra naturalna, albo syntetyczna, dostępne są też modele mieszane. Do boksu amatorskiego rękawice z prawdziwej skóry nie są niezbędne, zwłaszcza jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę z tym sportem. Różne mogą być też zapięcia rękawic: na rzep lub wiązanie. Teoretyczne mamy też do wyboru różne rozmiary rękawic, jednak wiele modeli, poza osobną kategorią rękawic dla dzieci, dostępnych jest w jednym (najbardziej uniwersalnym 10-12 oz) bądź kilku wybranych rozmiarach, warto więc przy wyborze produktu i na to zwrócić uwagę.

Twardość rękawic a ich wypełnienie

Dla istotnego parametru rękawic bokserskich tj. ich twardości istotne jest ich wypełnienie. Nie mogą one być zbyt twarde, co mogłoby być groźne dla partnera od sparingów, ale zbyt miękkie i plastyczne też nie będą dobre, gdyż taki model nie zapewnia odpowiedniej ochrony dłoniom ani partnerowi. Tylko odpowiednio grube i gęste wypełnienie rękawicy uchroni boksera przez kontuzją, a jego przeciwnika przez impetem uderzenia mogącego skończyć się np. poważnym urazem głowy. Amortyzacja siły zadawanych ciosów to jedna z głównych funkcji, jakie pełni wypełnienie rękawic bokserskich. Zatem jak konkluduje nasz ekspert ze sklepu Leone Polska: „wbrew pozorom, odpowiednio ciężka i twarda rękawica raczej uchroni przez urazem niż go spowoduje”.