POLMEK

Nastał dzień dzisiejszy. Polacy rozpoczynają grę na mundialu!

W trzecim dniu Mistrzostw Świata w Katarze do gry wchodzą reprezentacje rywalizujące w grupie C. Równoznaczne z tym jest fakt, że już dzisiaj reprezentacja Polski po raz pierwszy rozegra mecz na katarskich boiskach stając naprzeciw Meksykanom. Czas rozpocząć mundial z wysokiego C.

Już na samą inaugurację mundialu w Katarze czeka naszą reprezentację prawdopodobnie najważniejsze spotkanie na tych mistrzostwach. To głównie z reprezentacją Meksyku przyjdzie nam rywalizować o drugie miejsce w grupie C. Zwycięstwo z Meksykiem byłoby doskonałym startem tego turnieju, a ewentualna porażka pokrzyżuje szyki naszej kadrze i zdecydowanie zmniejszy szasnę na wyjście z grupy. Reprezentanci Polski będą mieli szansę powalczyć o pierwsze w XXI wieku wyjście z grypy na mundialu i dojście do fazy pucharowej. Żeby jednak tak się stało potrzeba solidnie rozegranego spotkania.

Osiem oficjalnych spotkań pomiędzy tymi zespołami zostało rozegranych do tej pory. Bilans to po trzy zwycięstwa Meksyku i Polski i dwa remisy. Niestety, ostatnie zwycięstwo nad Meksykiem miało miejsce 44 lata temu. Od tego czasu Meksykanie zwyciężyli trzykrotnie, podobnie jak w ostatnim meczu pomiędzy tymi reprezentacjami, które odbyło się pięć lat temu.

Meksyk po raz siedemnasty wystąpi na mistrzostwach Świata. Co ciekawe, od 1994 roku regularnie meldują się w 1/8 finału. Największym sukcesem zespołu z Ameryki Północnej jest dojście do etapu ćwierćfinału w 1970 i 1986 roku. Obecnie drużyna Gerardo Martino znajduje się na 13. miejscu w rankingu FIFA. Meksyk jest niepokonany w ostatnich sześciu spotkaniach otwierających na mistrzostwach świata. Gwiazdami zespołu są doświadczeni i obyci z grą w kadrze Hirving Lozano, Guillermo Ochoa i Andres Guardado, którzy są wspierani przez młodszych zawodników takich jak Alexis Vega. W składzie Meksyku nie spodziewa się Raula Jimeneza, którzy przez ostatnie trzy miesiące leczył kontuzje pachwiny.

Po raz ósmy reprezentacja Polski rozegra turnieju mistrzostw świata. Ostatni wielki sukces odnieśliśmy w 1982 w Hiszpanii, kiedy to drużyna Antoniego Piechniczka miała w swoim składzie gwiazdy takie jak Boniek, Lato czy Szarmach. Kibice z niecierpliwością czekają na przełamanie polskiej kadry na mundialach i wszystkie nadzieje pokładają w tegorocznym turnieju. Nic dziwnego, skoro w składzie mamy gwiazdę FC Barcelony i najlepszego napastnika świata, podstawowego bramkarza Juventusu czy też czołowego zawodnika innego włoskiego zespołu SSC Napoli. W ostatnich kilku spotkaniach głównym ustawieniem było 1-3-5-2, ale najbardziej prawdopodobnym ustawienie na Meksyk jest 1-4-2-3-1. Wynika to głównie z faktu, że Meksykanie mają niskich, bardzo dynamicznych skrzydłowych, a także z bardzo słabej gry Polaków w tym ustawieniu w ostatnim meczu kontrolnym z Chile (1:0). Mówi się, że Czesław Michniewicz potrafi przygotować taktykę zespołu na konkretny mecz i wierzymy, iż historia zatoczy koło, a my Polacy będziemy jutro mogli cieszyć się nie tylko z trzech punktów, ale także dobrej gry naszej kadry.

Nie pozostaje nam nic innego, jak trzymać kciuki za naszych rodaków. Początek meczu o godzinie 17:00. Transmisja w TVP1 i TVP Sport.

Przypuszczalne składy:

Meksyk: Ochoa- Sanchez, Montes, Moreno, Gallardo – Alvarez, Herrera, Guardado – Lozano, Martin, Vega

Polska: Szczęsny- Cash, Glik, Kiwior, Bereszyński- Krychowiak, Bielik- Kamiński, Zieliński, Zalewski- Lewandowski