Sheridan

Transferowy czwartek – przegląd wydarzeń

Zapraszamy na przegląd wydarzeń transferowych na boiskach Ekstraklasy. Okienko się otwarło i mamy już pierwsze ruchy transferowe.

Sheridan odszedł z Jagiellonii

Cillian Sheridan rozwiązał za porozumieniem stron kontrakt z Jagiellonią Białystok – poinformowała oficjalna strona klubu „Jagiellonia.pl”.

29-letni były reprezentant Irlandii w Jagiellonii spędził dwa lata. Jesienią napastnik w 10 meczach Lotto Ekstraklasy strzelił trzy gole. Podpisał kontrakt z nowozelandzkim Wellington Phoenix FC.

źródło: jagiellonia.pl

————————————–

Jagiełło na dłużej w Piaście

Piast Gliwice skorzystał z klauzuli zawartej w kontrakcie z Aleksandrem Jagiełłą i przedłużył umowę z 23-letnim pomocnikiem do 30 czerwca 2021 roku.

Jagiełło w Piaście gra od sezonu 2017/18. Jesienią zagrał w 15 meczach Lotto Ekstraklasy.

źródło: box2box Football Agency

————————————-

Zagłębie pozyskało Słowaków

32-letni słowacki obrońca Martin Tóth i 29-letni słowacki obrońca Lukáš Greššák zostali nowymi zawodnikami Zagłębia Sosnowiec. Obaj podpisali półroczne umowy z opcją przedłużenia o rok w przypadku utrzymaniu Zagłębia w Lotto Ekstraklasie.

Obaj zawodnicy ostatnio występowali w rodzimym FC Spartak Trnava. Tóth w tym sezonie zagrał w szesnastu meczach słowackiej ekstraklasy, natomiast Greššák zanotował dwanaście spotkań ligowych.

źródło: Zagłębie Sosnowiec

—————————————-

Gruzin graczem Zagłębia Sosnowiec

Giorgi Gabedawa został nowym zawodnikiem Zagłębia Sosnowiec. 29-letni gruziński napastnik podpisał półroczny kontrakt z opcją przedłużenia o rok.

Gabedawa to król strzelców gruzińskiej ekstraklasy. W 2018 roku w barwach Czichury Saczchere rozegrał 35 spotkań w lidze i strzelił 22 bramki.

źródło: Zagłębie Sosnowiec

—————————————

Rosjanin odchodzi z Cracovii

Sierdier Sierdierow odchodzi z Cracovii. Klub rozwiązał kontrakt z rosyjskim napastnikiem za porozumieniem stron.

24-latek rozegrał w bieżącym sezonie sześć spotkań w Lotto Ekstraklasie.

źródło: Cracovia

——————————————

Umowa sprzedaży Wisły unieważniona

Towarzystwo Sportowe Wisła poinformowało w komunikacie o unieważnieniu umowy przejęcia krakowskiego klubu przez luksembursko-brytyjskie konsorcjum funduszy inwestycyjnych – Alelega Luxembourg Sàrl i Noble Capital Partners Ltd. Na prezesa zarządu powołano Tadeusza Czerwińskiego.

Komunikat TS Wisła:

W środę 2 stycznia 2019 roku unieważniono umowę przejęcia Wisły Kraków SA przez Panów Vanna Ly i Matsa Hartlinga. Oznacza to, że prawnie jedynym akcjonariuszem piłkarskiej spółki jest Towarzystwo Sportowe Wisła Kraków.

Jednoczenie informujemy, że na stanowisko Prezesa zarządu Wisły Kraków SA powołano Tadeusza Czerwińskiego, który od dziś będzie pełnił rolę sternika klubu.

Więcej informacji przekażemy podczas konferencji prasowej, którą zaplanowano na piątek 4 stycznia.

O miejscu i godzinie konferencji poinformujemy w osobnym komunikacie.

Jak poinformował dziennikarz Mateusz Miga, Tadeusz Czerwiński ostatecznie zrezygnował z funkcji prezesa z przyczyn zdrowotnych.

źródło: Towarzystwo Sportowe Wisła Kraków

———————————–

Miedź pozyskała Bośniaka

30-letni bośniacki obrońca Božo Musa został nowym zawodnikiem Miedzi Legnica. Piłkarz związał się z klubem dwuipółletnim kontraktem.

Musa w przeszłości występował m.in. w chorwackich RNK Split i NK Zagreb, a ostatnio występował w NK Slaven (Koprivnica). W trwającym sezonie chorwackiej ekstraklasy zagrał w trzynastu meczach ligowych.

Musa ma również obywatelstwo chorwackie.

źródło: Miedź Legnica

————————————-

Lavicka trenerem Śląska!

55-letni czeski szkoleniowiec Vítězslav Lavička został nowym trenerem Śląska Wrocław. Z klubem związał się półtorarocznym kontraktem z opcją przedłużenia o kolejne dwa lata. Zastąpi on na tym stanowisku Pawła Barylskiego.

Lavička ostatnio pracował jako trener młodzieżowej reprezentacji Czech. W przeszłości był szkoleniowcem m.in. Sparty Praga, Viktorii Žižkov, Slovana Liberec czy Sydney FC.

Do sztabu szkoleniowego dołączył także Zdeněk Svoboda, który będzie pełnił funkcję drugiego trenera.

źródło: Śląsk Wrocław

————————————-

Licencja Wisły zawieszona!

Komisja ds. Licencji Klubowych PZPN podjęła decyzję o zawieszeniu licencji Wiśle Kraków na grę w rozgrywkach Ekstraklasy.

Komunikat Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN:

Na podstawie pkt. 4.3.5 lit. a i b Podręcznika Licencyjnego dla Klubów Ekstraklasy na sezon 2018/2019 i następne, Komisja ds. Licencji Klubowych PZPN zawiesiła Klubowi Wisła Kraków SA przyznaną w dniu 15 maja 2018 roku licencję nr 14 na rozgrywki Ekstraklasy w sezonie 2018/2019 w związku z naruszeniem kryteriów P.02 i L.04 oraz punktów 4.2.2; 4.1.2.6 Podręcznika Licencyjnego.

Komisja ds. Licencji Klubowych PZPN postanowiła zawiesić Wiśle Kraków SA licencję ze względu na niejasną sytuację prawną Klubu oraz w związku z licznymi naruszeniami postanowień Podręcznika Licencyjnego.

W pierwszej kolejności wskazać należy, że z Klubu wychodzą sprzeczne i niepokojące informacje. W dniu 22 grudnia 2018 roku Klub na swojej stronie internetowej poinformował, że Towarzystwo Sportowe Wisła Kraków nie jest już właścicielem piłkarskiej spółki Wisła Kraków SA, jak również, że Zarząd oraz Rada Nadzorcza Klubu złożyły rezygnację. Następnie 2 stycznia 2019 roku Klub poinformował, że unieważniono umowę przejęcia Wisły Kraków SA przez Panów Vanna Ly i Matsa Hartlinga. Z kolei Pan Vanna Ly stoi na stanowisku, że skutecznie nabył akcje Klubu Wisła Kraków SA. W tym miejscu wskazać należy, że o żadnych z powyższych zdarzeń nie została poinformowana Komisja ds. Licencji Klubowych PZPN, zgodnie z obowiązkiem informacyjnym wynikającym z kryterium F.07 oraz z pkt. 4.1.2.7 w przypadku zbycia akcji Wnioskodawcy lub Licencjobiorcy przez ich dotychczasowych akcjonariuszy, co bezsprzecznie stanowi ich naruszenie.

Komisja podjęła decyzję o zawieszeniu licencji ze względu na brak kontaktu ze strony poprzednich bądź nowych właścicieli Wisły Kraków. Tak naprawdę wszystkie informacje dotyczące klubu czerpiemy tylko z doniesień prasowych, nie mieliśmy bezpośredniego kontaktu z władzami klubu. Nie wiemy, kto jest teraz oficjalnie właścicielem Wisły, kto zasiada na stanowisku prezesa i kto zarządza klubem. Rozumiemy, że wydarzyły się rzeczy formalne, o których my nie zostaliśmy formalnie poinformowani. Nie wiemy tak naprawdę, kto jest licencjobiorcą. To naruszenie zasad zawartych w Podręczniku Licencyjnym, stąd nasza stanowcza reakcja. W trybie natychmiastowym zawieszamy Wiśle Kraków licencję na grę w Ekstraklasie. Czekamy na formalne wyjaśnienia oraz informacje z klubu. Kolejny raz zaprosimy również uprawomocnionych przedstawicieli Wisły na najbliższe posiedzenie plenarne Komisji, aby przedstawili nam obecną sytuację właścicielską i finansową oraz plan działania na najbliższą przyszłość.

źródło: PZPN

————————————

Legia pozyska Portugalczyka

Luís Rocha uzgodnił warunki kontraktu z Legią Warszawa. Umowa zostanie podpisana po pomyślnym przejściu testów medycznych przez 25-letniego Portugalczyka – poinformowała oficjalna strona klubu „Legia.com”.

Luís Rocha gra jako lewy obrońca i lewy pomocnik. W przeszłości reprezentował Vitórię Guimarães i Panetolikós, a w barwach greckiego klubu jesienią zagrał w ośmiu meczach tamtejszej ekstraklasy.

————————————–

Górnik pozyska Malarza?

Jak informuje portal katowice.wyborcza.pl, Górnik Zabrze interesuje się sprowadzeniem Arkadiusza Malarza. 38-letni golkiper spadł ostatnio w hierarchii bramkarzy Legii Warszawa i najprawdopodobniej w drużynie mistrzów Polski nie ma już przyszłości.

Źródło: katowice.wyborcza.pl

—————————————

Lech pozyska Belga?

Jak przekazała gazeta „Het Belang van Limburg”, Lech Poznań interesuje się sprowadzeniem Cyriela Dessersa. To 24-letni belgijski napastnik występujący obecnie w holenderskim FC Utrecht. W obecnym sezonie w ośmiu meczach strzelił dwa gole. „Kolejorz” ma konkurować o niego z De Graafschap.

Źródło: Het Belang van Limburg

——————————————-

Drągowski wróci do Jagiellonii?

Jak donosi Piotr Wołosik z Przeglądu Sportowego, z Jagiellonii Białystok najpewniej odejdzie Marian Kelemen. W takiej sytuacji „Jaga” rozgląda się za nowym bramkarzem i jedną z opcji jest wypożyczenie z Fiorentiny Bartłomieja Drągowskiego.

Źródło: Twitter

——————————————-

Turcy pozyskają Pazdana?

Kolejny turecki klub zagiął parol na Michała Pazdana. Tym razem najbardziej zdeterminowane w sprowadzeniu 35-krotnego reprezentanta Polski ma być Buyuksehir Belediye Erzurumspor, które w tabeli Super Lig zajmuje obecnie 16. miejsce.

Źródło: Twitter

——————————————–

Gajos zagra w Górniku?

Jak donosi Grzegorz Garbacik z tygodnika Piłka Nożna, Górnik Zabrze chce sprowadzić Macieja Gajosa z Lecha Poznań. Działacze przedostatniego obecnie zespołu Ekstraklasy zamierzają się odpowiednio zabezpieczyć na wypadek odejścia Szymona Żurkowskiego. W kręgu zainteresowań klubu z Zabrza są też Ariel Borysiuk oraz Tomasz Jodłowiec.

Źródło: Twitter

——————————————-

Kadlec przyjdzie do Jagiellonii?

Andrej Kadlec najprawdopodobniej zostanie nowym zawodnikiem Jagiellonii Białystok – informuje na Twitterze Przemysław Michalak z Weszło. To 22-letni prawy obrońca Spartaka Trnawa, z którym grał w tym sezonie w fazie grupowej Ligi Europy.

Źródło: Twitter

——————————————

Delew blisko odejścia

Jak informuje bułgarski „Top Sport”, Spas Delew zostanie nowym zawodnikiem Balıkesirsporu. Bułgar porozumiał się już z tureckim drugoligowcem co do swojego kontraktu. Do ustalenia pozostają jedynie sprawy pomiędzy klubami. Turcy za piłkarza mieliby zapłacić około 200 tysięcy euro.

Źródło: Top Sport