07082kas0049

Podsumowanie jesieni w ekstraklasie- część 1

Przerwa w rozgrywkach PKO BP Ekstraklasy to idealny moment na to, by podsumować dotychczasowe występy naszych ligowców. Czas na zespoły z miejsc 10-18.

MIEJSCE 10- Radomiak RADOM

Zespół, który w poprzednim sezonie określany był mianem jednej z rewelacji sezonu otwiera drugą dziesiątkę w tabeli ligowej. Dobra gra i pewne utrzymanie rozbudziło apetyty środowisk związanych z radomskim zespołem. Po dość przeciętnym wejściu w obecny sezon, drużyna w środkowej części rundy jesiennej zdawała się rozkręcać. Ostatecznie na półmetku rozgrywek mają 23 punkty. Piłkarze Mariusza Lewandowskiego nie uznają kompromisów. Świadczy o tym fakt, że tylko dwukrotnie w ich meczach padł wynik remisowy.

Przewidywanie na resztę sezonu: środek tabeli

Kluczowy zawodnik: Maurides

MIEJSCE 11- Śląsk WROCŁAW

Zespół Ivana Djurdjevicia jest najbardziej „wyrównanym” klubem w ekstraklasie. Pięć zwycięstw, pięć remisów i sześć porażek doprowadziło drużynę do jedenastego miejsca w tabeli. Tabela swoje, a gra drużyna swoje. W rzeczywistości Śląsk prezentował się bardzo sinusoidalnie. Drużyna potrafiła wygrać w Płocku z będącą na wysokim miejscu Wisłą, by za tydzień przegrać z ostatnim zespołem w lidze. Na plus zdecydowanie również zwycięstwo z Lechem i remis z Legią.

Kluczowy zawodnik: Patrick Olsen

MIEJSCE 12- Górnik ZABRZE

Nie tak wyobrażali sobie nowe rozdanie w Zabrzu. Bartosch Gaul, który zastąpił Jana Urbana przed rozpoczęciem sezonu, miał wprowadzić Górnika na wyższy poziom. I rzeczywiście w pierwszej części rundy jesiennej tak było. Zwycięstwo z obecnym liderem tabeli Rakowem Częstochowa jest na pewno powodem do dumy. Kryzys drużynę dopadł w październiku kiedy to na pięć rozegranych spotkań, Górnik wygrał zaledwie raz, ale konkretnie bo aż 3:0 pokonał Widzewa Łódź.

Kluczowy zawodnik: Lukas Podolski

MIEJSCE 13- Jagiellonia BIAŁYSTOK

Kolejny z zespołów, który dokonał zmiany na pozycji trenera w przerwie między sezonami. Maciej Stolarczyk zastąpił Piotra Nowaka, który odszedł z Białegostoku w nieprzyjemnej atmosferze. Szczyt formy drużyny nadszedł na sierpień, wrzesień i pierwszy tydzień października. W tym okresie drużyna nie przegrała ośmiu spotkań z rzędu i miała szansę znaleźć się w górnej części tabeli. Jednak ostatnie pięć spotkań to aż cztery porażki i remis, które spowodowały, że przerwę na mundial, drużyna na miejscu 13, które daje tylko cztery punkty przewagi nad strefą spadkową.

Przewidywanie na resztę sezonu: walka o utrzymanie

Kluczowy zawodnik: Marc Gual

MIEJSCE 14- Zagłębie LUBIN

Zespół z Lubina nie daje w tym sezonie zbyt wielu momentów do radości. W pięciu meczach z rzędu licząc ligę i Puchar Polski zespół nie strzelił ani jednego gola. Udało się to dopiero w ostatniej serii gier, kiedy to z rzutu karnego bramkę strzelił Chodyna. To przelało czarę goryczy w środowisku kibicowskim Zagłębia, którzy po jednym z meczów w bardzo niewybredny sposób skomentowali swoje niezadowolenie. Ta fatalna seria spowodowała również zwolnienie z funkcji szkoleniowca Piotra Stokowca, który pozostawił zespół na przedostatnim bezpiecznym miejscu w tabeli.

Kluczowy zawodnik: Łukasz Łakomy

MIEJSCE 15- Piast GLIWICE

Cztery zwycięstwa, tyle samo remisów i aż dziewięć porażek mistrza Polski z sezonu 2018/2019. Jest to pierwszy z czterech zespołów, które mają mniej punktów niż rozegranych meczów. Seria dziewięciu spotkań bez zwycięstwa została przerwana w ostatniej kolejce przed przerwą, kiedy to pokonali Lechię 3:1. Było to pierwsze zwycięstwo za kadencji Aleksandara Vukovicia, który zastąpił Waldemara Fornalika. Apetyty wśród kibiców są na pewno dużo wyższe. Celem numer jeden obecnie jest utrzymanie się w lidze.

Kluczowy zawodnik: Damian Kądzior

MIEJSCE 16- Lechia GDAŃSK

Zdecydowanie największe rozczarowanie obecnego sezonu. W poprzednim sezonie zespół był na czwartej pozycji, co dało im możliwość reprezentowania naszego kraju w europejskich pucharach. Odpadli w drugiej rundzie eliminacji do Ligi Konferencji z Rapidem Wiedeń. Wtedy przyszedł największy kryzys zespołu, który trwa do dziś. Osiem spotkań z rzędu bez zwycięstwa w lidze, to był wystarczający pretekst do tego, by zmienić trenera. Trenera Tomasza Kaczmarka zastąpił … Kaczmarek Marcin, który powrócił do Gdańska po szesnastu latach.

Kluczowy zawodnik: Dusan Kuciak

MIEJSCE 17- Korona KIELCE

Pierwszy z dwóch beniaminków, które znajdują się w strefie spadkowej. Żółto-krwiści bardzo słabo zaprezentowali się szczególnie słabo w drugiej części rundy jesiennej. Ostatnie zwycięstwo Korona odniosła w sierpniu, w tym momencie liczba meczów bez zwycięstwa to dziesięć. Poskutkowało to zwolnieniem Leszka Ojrzyńskiego, którego zastąpił Kamil Kuzera. Promykiem nadziei można nazwać mecz przeciwko Lechowi w Poznaniu, z którym do końca Korona walczyła o zwycięstwo. Ostatecznie przegrali po golu w 91. minucie.

Kluczowy zawodnik: Bartosz Śpiączka

MIEJSCE 18- Miedź LEGNICA

10 porażek w 16 meczach to dorobek ostatniej ekipy tego sezonu. Jak w przypadku poprzednich ekip, w Legnicy również doszło do zmiany trenera. Grzegorz Mokry zmienił Wojciecha Łobodzińskiego. Bilans wyników drużyny pod wodzą trenera Mokrego to dwa zwycięstwa i dwa remisy. Szczególnie ważne są te dwa ostatnie zwycięstwa, które ponownie dały Miedzi nadzieje na wydostanie się ze strefy spadkowej.

Kluczowy zawodnik: Angelo Henriquez