Zmiany w Ekstraklasie, od przyszłego bez podziału punktów, VAR oraz wyższy limit na obcokrajowców

Zbigniew Boniek w rozmowie z polsatsport.pl zakomunikował, że od nowego sezonu do Ekstraklasy wchodzą powtórki video.

– System VAR pomoże sędziom od nowego sezonu. Decyzję o tym, że warto w niego zainwestować podjąłem dwa miesiące temu. Przyjrzałem się, jak to funkcjonuje. Spotkałem z odpowiednimi ludźmi, wysłałem do Włoch Łukasza Wachowskiego, aby zapoznał się z projektem, który jest tam wdrażany. Właśnie Łukasz będzie odpowiedzialny za logistykę – mówi prezes PZPN.

– Niedługo zdecyduję, który sędzia, czy sędziowie będą zajmowali się projektem VAR od strony merytorycznej. Pracujemy wytrwale, aby pomóc sędziom na polskich boiskach – w najwyższej klasie rozgrywkowej – dodaje.

System nie będzie dotyczył kompletu meczów. – Myślę, że będzie pracował na jednym spotkaniu wiodącym i może dwóch wylosowanych. Nie zapominajmy, że to są koszty – mówi Boniek.

źródło: polsatsport.pl

————————————

Na poniedziałkowej konferencji prasowej włodarze Ekstraklasy SA przedstawili najważniejsze propozycje zmian dotyczące nowego sezonu.

Ekstraklasa SA przekazała do zarządu PZPN projekt z propozycjami zmian w regulaminie rozgrywek od sezonu 2017/18. Zakłada on rezygnację z podziału punktów po zakończeniu rundy zasadniczej. Najbliższe posiedzenie zarządu PZPN, na którym regulamin może być zatwierdzony, odbędzie się 25 maja. Jeśli propozycje zostaną przyjęte, to sezon 2017/18 będzie rozegrany – tak jak dotychczas – w systemie 37 kolejek z rundą zasadniczą i finałową. Rozpocznie się 14 lipca 2017 roku, a zakończy 19/20 maja 2018 roku, ze względu na finały mistrzostw świata w Rosji.

– Przed podjęciem tej kluczowej decyzji, poprosiliśmy o ocenę specjalistyczną firmę analityczną z Holandii – Hypercube – zaznacza prezes spółki Ekstraklasa S.A. Dariusz Marzec, cytowany przez ekstraklasa.org. – Pracuje ona m.in. dla UEFA, ECA (Europejskie Stowarzyszenie Klubów) i kilku lig europejskich. Konsultuje m.in. projekt zmian w holenderskiej Eredivisie, zakładający zmniejszenie liczby zespołów z 18 do 16. Analiza naszej ligi wykazała, że wielkim atutem obecnego systemu jest utrzymanie dwóch kumulacji w sezonie – czyli kolejki na zakończenie rundy zasadniczej i finałowej oraz sama runda finałowa, która jest źródłem dodatkowych przychodów dla klubu. Obecny sezon jest rekordowy w historii Ekstraklasy pod względem frekwencji. Tej liczby nie udałoby się osiągnąć bez wprowadzenia cztery lata temu systemu ESA37.

Drugą zmianą rekomendowaną przez radę nadzorczą i postulowaną przez kluby, jest umożliwienie od sezonu 2017/18 udziału jednocześnie w meczu Ekstraklasy trzech cudzoziemców spoza Unii Europejskiej. Obecne przepisy dopuszczają udział dwóch takich zawodników.

– Zdaniem Ekstraklasy i klubów rozwiązanie to nie powinno być jednak ostateczne, ale ma zachęcić do szerszej dyskusji na ten temat – tłumaczy dyrektor Departamentu Logistyki Rozgrywek Marcin Stefański. – Celem jest doprowadzenie do przyjęcia w kolejnych sezonach optymalnego rozwiązania uwzględniającego zarówno interesy reprezentacji narodowych Polski, jak również żywotnych interesów klubów Ekstraklasy. O zdanie spytaliśmy kluby – chciały wrócić do systemu który obowiązywał do sezonu 15/16 (trzech spoza UE). Kluby Ekstraklasy stoją także na stanowisku, że trzeba znaleźć zupełnie inne rozwiązanie wspierające rozwój młodych polskich piłkarzy bez uszczerbku dla poziomu sportowego – dodaje.

Inne postulowane zmiany w regulaminie mają przede wszystkim charakter porządkowy m.in. wprowadzają standaryzację dotyczącą podlewania i koszenia trawy oraz listy osób zasiadających na ławkach rezerwowych.

źródło: 2×45