Wisła Kraków, kibice

Jak kluby łączą sport z patologią. Kibice Wisły Kraków od początku sezonu nie mogą jeździć na mecze wyjazdowe. PZPN w tej sprawie milczy

Od czterech miesięcy kibice Wisły Kraków nie mogą wspierać swojej drużyny podczas spotkań rozgrywanych na wyjeździe. Odnośnie sytuacji dotyczącej sympatyków Białej Gwiazdy wypowiedziało się już wiele osób powiązanych z klubem. O co dokładnie w tym wszystkim chodzi? Dlaczego klub z zaplecza ekstraklasy budzi tyle emocji?

I

Mecz Wisła Kraków – Puszcza Niepołomice

Baraże sezonu 2022/2023

Trwa spotkanie półfinału baraży 1 ligi. Do 84. minuty spotkania Puszcza Niepołomice prowadzi 2:0, wtedy nadzieję dla kibiców gospodarzy przywraca Alex Mula, strzelając gola na 1:2. Na trybunach, w tym młynie, jest bardzo gorąco, pod wpływem ogromnych emocji kibice zaczynają rzucać wyzwiska do zawodników Puszczy takie jak: „Koniec kariery, hej k**wo koniec kariery”, za co zostaną później ukarani.

Mimo szansy, gospodarze nie doprowadzają do dogrywki, Puszcza strzela kolejne dwie bramki, na tablicy wyników widnieje liczba 1:4, kibice ze łzami w oczach ostatni raz w sezonie śpiewają Hymn „Jak długo na Wawelu”.

Wisła Kraków po kompromitującej porażce traci szansę na powrót do Ekstraklasy, na domiar złego złość w kibicach wywołuje poziom przeciwnika tego meczu, na Puszczę bukmacherzy oferowali kursy dochodzące do liczby 5.80, Wisła była gospodarzem, wszystko wskazywało na to, że zakwalifikuję się do finału baraży, a co za tym idzie, będzie miała szansę wywalczyć awans do najwyższej klasy rozgrywkowej.

Do kibiców 13- krotnego mistrza Polski dochodzi to, że z gry o marzenia wyparła ich drużyna z małego miasteczka, z Niepołomic położonych kilka kilometrów od krakowskiej Nowej Huty.

Z Ekstraklasy spadała Wisła Płock, Miedź Legnica i Lechia Gdańsk – przez fanatyków Wisły, kluby znienawidzone. Kampania 2023/2024 zapowiada się arcyciekawie pod względem piłkarskim i kibicowskim. Jednak nikt w czerwcu nie spodziewa się tego, co wydarzy się za dwa miesiące.

Po feralnym meczu barażowym kibice Wisły zostają ukarani, nie każdemu się to podoba, „stadion to przecież nie teatr” – czytamy w internecie, jednak emocję są stonowane, kibiców ominą tylko dwa wyjazdy, do Łęcznej i Warszawy na stadion beniaminka, Polonii.

1

II

Turniej kibiców

05.08.2023 Radłów

Kibice Wisły Kraków wychodzą z domów, za kilka godzin wielkie pożegnanie podczas meczu ze Stalą Rzeszów, Legendy, Kuby Błaszczykowskiego, wtedy na Twitterze/X pojawią się wpisy:

Starcie zwaśnionych grup na stadionie w Radłowie (woj, małopolskie) gdzie odbywał się turniej piłkarski. Nie żyje jedna osoba” @LukaszBok

Podobno dzisiaj w Radłowie był turniej kibiców Wisły Kraków, Unii Tarnów, Wisła Sandomierz i Radlovii. Zagłębie Sosnowiec zaskoczyło naszych najechali ze sprzętem jeden kibic zmarł. Tyle wiem na gorąco.” -@mrozik

Większość osób, które pojawiły się na meczu w Krakowie o zajściu w Radłowie nie słyszały, kibice Stali Rzeszów przyjechali na stadion w Krakowie w licznej grupie, obie trybuny zachowały wobec siebie kulturę i szacunek – w tym dniu liczyła się tylko jedna osoba – Kuba Błaszczykowski.

Trybuna C, popularnie nazywana młynem przygotowuję oprawę na wejście, flagi ułożone w napis „KUBA”. Na wypełnionych trybunach tego dnia pełna kultura, zero wulgaryzmów. Podczas tego spotkania zostaje ustanowiony rekord frekwencji 1 ligi.

2

3

III

Mecz Legia Warszawa – Ruch Chorzów

06.08.2023

Minął dzień od turnieju w Radłowie. Na trybunach przy ul. Łazienkowskiej zostały wywieszone transparenty o treści:

Wisła i Unia mordercy i śmiecie nie ma dla tych k*rew miejsca w kibicowskim świecie”

Ilu kibiców musi zginąć z rąk tchórzy bez honoru i zasad by ich wszyscy wykluczyli z kibicowskiego świata?”

Wiele osób nie zdaję sobie sprawy, że ten mecz to dopiero początek bojkotu zapoczątkowanego przez stołeczny klub, bojkotu na Wisłę Kraków, w sport wchodzi polityka i układy kiboli, o których większość ludzi nie ma pojęcia.

IV

GKS Tychy – Wisła Kraków

12.09.2023

Wisła Kraków nie rozpoczęła sezonu tak, jak od niej tego oczekiwano, w trzech spotkaniach wywalczyła tylko 5 punktów, kolejne starcie ma mieć miejsce w Tychach. Miejscowy GKS to drużyna, która dobre kibicowskie relację ma m.in. z Cracovią czy ŁKS-em, jednak to dla zwykłych, „niedzielnych” kibiców nie robi wielkiej różnicy, liczą się tylko cenne do awansu punkty, które można w tym meczu zdobyć. Kibice GKSu mocno się motywują, kibice Wisły również, jednak jak się później okaże, nie będzie im dane obejrzeć tego meczu na żywo. Tyski klub wydaję oświadczenie, w którym informuje o zamknięciu sektora gości na ten mecz, podany powód to „awaria dachu”. Kibice zadają sobie wiele pytań; „skoro jest awaria to jakim prawem na tym stadionie odbędzie się mecz?”, „GKS idzie na układ z Legią? Przecież ich kibice się nienawidzą”.

Czy do awarii dachu doszło – tego zapewne nigdy się nie dowiemy, u kibiców Wisły narasta coraz większa złość.

Kibice GKSu przygotowują oprawę, transparent z napisem „nie ma nowości na Wiśle, brak honoru i godności” Na trybunach pojawiła się sektorówka z przekreśloną białą gwiazdą i podpisem WTSK (Wisła to stara …..).

4

W międzyczasie z różnych środowisk czy nawet od policji kibice wnioskują, że podczas napadu w Radłowie to sympatycy m.in. Wisły byli ofiarą – zostali zaatakowani, a jeden z napastników miał wystrzelić sobie racą w brzuch. Brzmi to bardzo absurdalnie, jednak wszystko (w tym zdjęcia) wskazują na to, że jest to prawda. Należy pamiętać, że sprawą zajmuję się policja więc jednoznaczne orzekanie o winie przez osoby, które nie były na miejscu, nie ma najmniejszego sensu.

Mimo tego pozwolono aby połączyć świat kiboli, ustawek, walk o flagi i przemocy z prawdziwym sportem. Kibice Wisły liczą, że bojkot zaraz się skończy i dostaną możliwość wspierania swojej drużyny z wysokości trybun.

V

18.08.2023

Emocje coraz bardziej narastają. Bogusław Leśnodorski (były prezes Legii Warszawa) w Radio Zet wypowiada słowa odnośnie Wisły: „ostatnio słyszałem o wydarzeniach kibicowskich, bardzo nie fajnych, co powoduję, że mam teraz trochę mniej dużo sympatii”.

Po raz kolejny, patologia stawiana jest na równi z kibicami, co nie pomaga Wiśle Kraków, która cierpi na tym również wizerunkowo.

5

Wisła podejmuję u siebie drużyny Odry Opole i Arki Gdynia, goście przyjeżdżają do Krakowa bez wsparcia swoich kibiców, sektor gości pozostaje pusty, bojkot trwa w najlepsze.

VI

Między aferami internet zaczynają zalewać artykuły o bramkarzu Puszczy Niepołomice, który miał zostać napadnięty przez kiboli Wisły, co później okazało się fake newsem. Dla klubu są to kolejne straty wizerunkowe, których nikt nie może zatrzymać, na krakowski klub spada ogromny hejt.

VII

01.09.2023

Miedź Legnica – Wisła Kraków

Podczas spotkania w ramach rozgrywek Fortuna 1 Liga, w Legnicy trwa akcja „stadiony bez barier”, bez barier, ale te dla kibiców Wisły się znalazły, klub uniemożliwia przyjazd zorganizowanej grupie z Krakowa, co gorsza, Miedź Legnica nie wpuszcza na stadion kibiców z Fundacji Otwarte Ramię Białej Gwiazdy, kibice z niepełnosprawnościami, którzy przejechali ponad 300km nie mogli zobaczyć tego spotkania na żywo.

6

Kolejne spotkanie ma miejsce w połowie września, Wisła podejmuję u siebie Chrobrego Głogów, ponownie sektor gości pozostaje pusty.

VIII

Motor Lublin – Wisła Kraków

23.09.2023

Wisła Kraków nie jest w najlepszej sytuacji w tabeli, zamiast iść pewnie po zwycięstwo, drużyna Radosława Sobolewskiego gubi punkty z najmniej oczywistymi do tego drużynami. Kibice Wisły chcący wspierać swoją drużynę w każdym miejscu w Polsce, ponownie nie mogą uczestniczyć w spotkaniu swojej drużyny, minął ponad miesiąc, a bojkot nadal trwa, sektory zamykają kolejne kluby, w tym beniaminek, Motor. Podczas meczu w Lublinie piłkarze Wisły zostają obrzuceni butelkami przez miejscowych kibiców, a ukarany zostaje zawodnik Wisły Kraków, za wykopanie butelki na trybuny.

7

IX

Wisła Kraków – Wisła Płock

01.10.2023

Po oprawach, transparentach i wyzwiskach z różnych stron kibicowskiej Polski, przychodzi czas na odpowiedź kibiców Wisły. Na trybunie C (młyn) wyłania się sektorówka z… Kazimierzem Kmiecikiem, oklaski i wielki szacunek na stadionie, urodziny legendy! Kultura, wszystko bez przekreślonych symboli innych klubów, kibice Wisły trzymają poziom i dostarczają możliwości na wiele pięknych zdjęć.

8

X

Trzy tygodnie przed meczem w Bielsku, miejscowe Podbeskidzie wydaje komunikat: Kibice Wisły nie obejrzą meczu na żywo! Powód? Oczywiście bezpieczeństwo. W odpowiedzi na to kibice Wisły naciskają na władze klubu: „albo będziemy na trybunach, albo pod stadionem!”. Podbeskidzie wybiera opcję „przed stadionem”, na mecz mobilizuje się ogromna ilość policji (której sygnały było słychać nawet podczas transmisji), w samym Bielsku zbiera się kilkaset osób z Krakowa.

Podbeskidzie nie zaprzestało bojkotu na zakazie dla zorganizowanej grupy, biletów na to spotkanie nie mogły zakupić osoby z Krakowa, które były w Bielsku niespełna kilka miesięcy wcześniej na meczu Podbeskidzie – Wisła! Ten incydent powoduję bardzo mocną irytację wśród sympatyków „białej gwiazdy”.

911

XI

mamy końcówkę listopada, z bojkotu wyłamała się Polonia Warszawa, która stawiła się w Krakowie w kilkadziesiąt osób. Piłkarze Wisły, Alan Uryga i Szymon Sobczak podkreślają w telewizji Polsat Sport o sytuacji kibiców. Kiko Ramirez opisuję sytuację i oznacza takie gazety jak MARCA czy AS. Kibice Wisły nawołują na Twitterze/X do oznaczania PZPNu. Kiedy sprawa Legii z Aston Villą budzi duże emocje i skandal, o kibicach Wisły się zapomina.

Kolejnym spotkaniem Wisły Kraków będzie wyjazd do Niecieczy, klubu który nie posiada „bojówki”, ich kibice nie mają układów i wpływów z innymi drużynami, mimo tego „Słonie” odmawiają przyjęcia kibiców Wisły, powołując się na wydarzenia w sąsiedniej gminie.

12

Autor: Wiki Monczak