uid_2fbe93058951f7dd7927cd431aecea2b1604669443586_width_1200_play_0_pos_0_gs_0_height_678_holandia-zagra-z-polska-18-listopada-fot-getty

Holandia, czyli rywal w naszym zasięgu?

Pierwszym rywalem Polaków na EURO, będzie reprezentacja Holandii, czyli w teorii druga najlepsza drużyna w grupie D, tuż po Francji. Spotkanie z Oranje, kadra Michała Probierza rozegra na stadionie w Hamburgu. Zespół Ronalda Koemana jest jednym z faworytów tegorocznych Mistrzostw Europy, lecz nie jest głównym faworytem tak jak Anglia czy Francja.

Reprezentacja Holandii, na EURO w Niemczech zakwalifikowała się, zajmując drugie miejsce w grupie, ustępując jedynie Francji, a wyprzedzając Grecję, Irlandię i Gibraltar. W ośmiu meczach zdobyła 18 punktów, co daje średnio 2,25 punktu na mecz. Najsłabiej wypadła w dwumeczu z Francją, w którym straciła sześć goli, strzelając jednego i przegrywając oba mecze. W sześciu pozostałych pojedynkach zdobyła komplet punktów, strzelając do bramki przeciwnika szesnastokrotnie, natomiast przeciwnik pokonywał ich bramkarza tylko raz. Jedynie raz, lecz trzeba zwrócić uwagę, że grała z rywalami z niższej półki, natomiast z lepszymi rywalami potrafi tracić po 3-4 bramki.
W eliminacjach kluczowymi zawodnikami byli — Virgil Van Dijk, Denzel Dumfries, Wout Weghorst czy młodziutki Cody Gakpo.

Jeśli chodzi o kadrę Holandii na EURO 2024, warto wspomnieć, że wśród powołanych na rozpoczynający się w czerwcu turniej, znalazł się dosyć sensacyjnie 34-letni Daley Blind, ale zabrakło za to dobrze spisującego się w BVB, Ian’a Maatsen’a. Warto również powiedzieć, że do Niemiec, na zbliżający się turniej znalazł się kontuzjowany Frenkie de Jong, który na mecz z Polską ma być już gotowy do gry.
Spoglądając na ostatnie wyniki Oranje, można mieć mieszane uczucia, ponieważ z jednej strony widzimy sześć zwycięstw w ośmiu ostatnich meczach, lecz z drugiej strony wszystkie te zwycięstwa były ze sporo słabszymi rywalami takimi jak Irlandia, Grecja czy Gibraltar. Jeśli spojrzymy natomiast na ostatnie 5 meczów holendrów, z drużynami z europejskiej czołówki, to wszystkie przegrali, tracąc łącznie aż 15 bramek.

To wszystko składa się na to, że według moich przewidywań Holandia wyjdzie z grupy z trzeciego miejsca, wyprzedzając Austrię lub Polskę, lecz odpadnie w 1/8 finału z silnym rywalem takim jak Anglia czy Hiszpania.