ampp

Amp Futbol więcej niż sport!!!

Na temat tego sportu nie każdy słyszał, tyle ile powinien. Mimo wszystko Amp futbol to sport, który w Polsce i na świecie zyskuje coraz większe rzesze zwolenników. Nic dziwnego, gdyż jest to wyjątkowa, dynamiczna i efektowna gra zespołowa, w której nie brakuje pięknych goli,zaangażowania, dryblingów, walki na boisku i niesamowitych emocji których brakuję często na wielu meczach innych dyscyplin. Ale zacznijmy od początku.

Amp Futbol rodzaj piłki nożnej rozgrywanej przez drużyny, w których biorą udział zawodnicy po jednostronnej wadzie lub amputacji kończyny dolnej  w przypadku graczy z pola, lub kończyny górnej u bramkarzy. Obecnie uprawiana jest w ponad 40 krajach. Początki amp futbolu, sięgają 1980 roku. Wtedy to w USA grupa niepełnosprawnych narciarzy z Donem Bennettem na czele, szukała możliwości utrzymania aktywności fizycznej także w sezonie letnim. Pomysł narodził się pewnego dnia gdy syn Bennetta grał w koszykówkę. W pewnym momencie piłka potoczyła się do stojącego kilka metrów dalej Dona, a ten przy pomocy kul odkopnął ją do syna. W tym samym roku w Bellevue zorganizowano pierwsze spotkania i treningi nowo powstałem dyscypliny. Utworzono także pierwszy  związek na świecie Amputee Soccer International.

Pierwsze treningi ampfutbolu w Polsce odbyły się w październiku 2011 roku, wtedy to na zgrupowanie w Warszawie przyjechało 13 zawodników. Wszystko to dzięki inicjatywnie Mateusza Widłaka, absolwenta fizjoterapii na Warszawskiej Akademii Medycznej oraz CESLA na Uniwersytecie Warszawskim. Razem z Markiem Dragoszem , licencjonowanym trenerem UEFA  oraz założycielem wielu akademii bramkarskich w całej Polce, powołali w marcu 2012 roku Reprezentację Polski. Pierwszym oficjalnym debiutem kadry był turniej w Manchesterze, na przełomie marca i kwietnia 2012 roku. Polacy zajęli na nim 2. miejsce, ustępując jedynie Anglii, a zostawiając w pokonanym polu Niemców i Irlandczyków. Na Mistrzostwach Świata Reprezentacja Polski wystąpiła dotychczas dwukrotnie: w 2012 roku zajęła przedostatnie, 11. miejsce, a w 2014 roku otarła się o podium zajmując 4. miejsce.

Obecnie w Polsce istnieje 10 amatorskich klubów ampfutbolowych. Jednakże w rozgrywkach ligowycg uczestniczą tylko 4 z nich: GKS Góra, Husaria Kraków  (pierwsze kluby w Polsce), Gloria Varsovia (dawniej Lampart Warszawa) oraz Kuloodporni Bielsko-Biała. Pozostałe 6 klubów z Kielc, Bytomia, Bydgoszczy, Legnicy, Lublina oraz oddział amp z Wielkopolski. W przeszłości funkcjonował i uczestniczył w dwóch sezonach Ekstraklasy Gryf Szczecin. Pierwszy sezon Ekstraklasy wystartował w 2015 roku. W debiutanckich rozgrywkach wystartowały 4 drużyny: Góra, Kraków, Warszawa oraz Szczecin. Pierwszym Mistrzem Polski została Husaria. W kolejnym sezonie do rozgrywek dołączyła drużyna z Bielska-Białej. Z rozgrywek w 2017 roku wycofał się Gryf Szczecin. W jego miejsce gościnnie w polskiej lidze występowała drużyna z Niemiec – Anpfif Hoffenheim. Rozgrywki prowadzone są systemem turniejowym, każda z drużyn organizuje dwudniowe rozgrywki w swojej miejscowości. Podczas każdego turnieju obowiązuje system „każdy z każdym”.

Podstawowe przepisy gry w Amp Futbol niczym nie różnią się od przepisów piłki nożnej osób pełnosprawnych. Ze względu na charakterystykę tego sportu istnieje jednak kilka kluczowych różnic. Mecze rozgrywane są na polu gry wyznaczonym w kształcie prostokąta o długości 55-70 metrów i szerokości 30-60 m. Najczęściej spotykane boiska w turniejach międzynarodowych mają wymiary 40 x 60 m. Pole karne ma kształt prostokąta o wymiarach 10 x 6 m. Od bramki w kierunku środka boiska 6 m oraz po 2,5 m do boku od każdego ze słupków bramki. Punkt wykonywania rzutu karnego wyznacza się 7 metrów od środka bramki (1 m poza polem karnym). Bramki posiadają wymiary: 2,2 m wysokości, 5 m szerokości Czas gry wynosi 2 x 25 minut (10 minut przerwy pomiędzy połowami). W polskiej ekstraklasie gra się 2 x 20 minut. Każdy ze szkoleniowców może poprosić o regulaminową przerwę jeden raz na połowę meczu (nie może ona trwać dłużej niż minutę). Dogrywka trwa dwie połowy po 10 minut (lub zastosowana jest zasada „złotej bramki”). Podczas dogrywki trenerom również przysługuje skorzystanie z przerwy regulaminowej raz na połowę. Pełny skład drużyny liczy 6 zawodników z pola plus bramkarz w każdej drużynie w wyjściowym składzie oraz zawodnicy rezerwowi. Zawodnikami z pola mogą być osoby po jednostronnej wadzie lub amputacji kończyn dolnych, bramkarzami – górnych. Zmiany „hokejowe” dokonywane są w dowolnym momencie, za pozwoleniem sędziego, nie więcej niż dwie jednocześnie. Zawodnik może powrócić do gry w każdym momencie. Podczas rzutu od bramki piłkę do gry może wprowadzić bramkarz lub jeden z graczy z pola (piłka musi znajdować się w polu karnym). Piłka jest w grze w momencie, gdy opuści pole karne. Wrzuty z autu wykonywane są z ziemi, podobnie jak rzuty wolne pośrednie. Zabronione są wślizgi, ich wykonanie karane jest rzutem wolnym bezpośrednim. Bramkarze mogą rzucić się do piłki jedną ręką, by obronić bramki, nie mogą natomiast wpierw zaatakować piłki obiema nogami. Zagrania kulą mogą być pojedyncze i tylko przypadkowe. Każde inne zagranie kulą, które są umownymi przedłużeniami rąk, traktuje się jak zagranie piłki ręką (w tym zagranie kikutem, w celu wyrównania szans amputacji na różnych wysokościach). Zagranie piłki kulą w polu karnym w celu zatrzymania strzału karane jest rzutem karnym, natomiast dotknięcie piłki kulą w celu jej opanowania skutkuje rzutem wolnym bezpośrednim w obrębie pola karnego. Celowy faul kulą łokciową karany jest rzutem karnym dla rywala i wykluczeniem z gry. Bramkarz nie może w trakcie gry opuszczać pola karnego, w przeciwnym razie dyktowany jest rzut karny dla przeciwnika, a bramkarz wykluczony z gry. Jeśli bramkarz trzyma rękę na piłce, a piłka ta jest na podłożu – zawodnik drużyny atakującej nie może go atakować. Zawodnicy drużyny broniącej podczas wykonania rzutów wolnych pośrednich oraz bezpośrednich muszą znajdować się minimum 6 m od piłki. Podczas wykonywania rzutu karnego wszyscy gracze oprócz bramkarza i strzelającego muszą znajdować się minimum 6 m od piłki. Nie obowiązuje w grze przepis o „spalonym”.

Podczas ostatnich Mistrzostw Europy rozgrywanych w Turcji, reprezentacja Polski zajeła 3. miejsce pokonując w decydującym meczu Hiszpanię po dogrywce 3:1, dwa gole w tym spotkaniu strzelił Bartosz Łastowski, który z 11 trafieniami został też królem strzelców turnieju. Nasza reprezentacja zajeła wysokie miejsce ustepując reprezentacji gospodarza i triumfatora turnieju wspomnianej Turcji, która w finale pokonała Anglie 2:1. Warto zwrócić uwagę na to że finał zgromadził 41 tysięcy kibiców na stadionie Besiktasu Stambuł.

W tym roku na w okresie 24 października-06 listopada zaplanowane są  Mistrzostwa Świata które odbędą się w Meksyku w mieście Gudalajara. Nasi zawodnicy po rozegraniu sezonu ligowego pojadą walczyć o zwycięstwo w tym turnieju. Do dziś dokładnie nie wiadomo ile drużyn wystartuje w AMP Futbol Ekstraklasie. Są nowe drużny którę, mogą zgłosić chęć udziału i wystartować w sezonie ligowym który zaczyna się 21 i 22 kwietnia w Warszawie. Kolejne turnieje AMP Futbolu Ekstraklasy odbędą się 26 i 27 maja w Płocku,  30 czerwca i 1 lipca w Krakowie, zakończenie planowane jest na 29-30 września w  Bielsko-Białej. Na oficjalnej stronie AMP futbolu możemy sprawdzić dokładny terminarz na rok 2018.