japonia

Japonia – po odnowienie sukcesu

Ostatni mecz Polaków w fazie grupowej z Japonią jest pożegnalnym pojedynkiem z mundialem. Dla „biało-czerwonych” jest to mecz „o nic”, dla Japonii wręcz przeciwnie. Grają o marzenia, o 3 w historii awans do 1/8 finału. Na ten moment wszystko od nich zależy. Wystarczy zremisować dzisiaj w Wołgogradzie, a starcie z Belgią lub Anglią będzie dla rzeczywistością.

 

 

W Mistrzostwach Świata biorą udział po raz szósty:

MŚ 1998: Po raz pierwszy na największej imprezie światowej sobie nie poradzili. Odpadli, nie zdobywając żadnego punktu.

MŚ 2002: Do tego turnieju przystąpili jako współgospodarz. W fazie grupowej pokonali Rosję i Tunezję. Zremisowali z Belgią. Dorobek siedmiu punktów pozwolił im awansować. W 1/8 finału jednak pechowo odpadli, przegrywając z Turcją 0:1.

MŚ 2006: Kompletnie nie udany. Odpadli z grupy, zdobywając zaledwie tylko jeden punkt po bezbramkowym remisie z Chorwacją.

MŚ 2010: Rozpoczęli od wygranych pojedynków z Kamerunem i Danią. W ostatnim starciu uznali wyższość Holandii. Dorobek sześciu punktów pozwolił im ponownie zakwalifikować się do 1/8, lecz niemiło znów z niego przegrali. Tym razem po serii rzutów karnych z Paragwajem.

MŚ 2014: Uzyskali tylko jeden punkt w grupie i odpadli.

 

W II rudzie eliminacji do teraźniejszego mundialu bezproblemowo awansowali do III, gdzie po raz kolejny końcowo zajęli 1 miejsce. Tuż za nimi, na drugiej pozycji zasiadła Arabia Saudyjska. W meczach towarzyskich poprzedzające MŚ Niebiescy Samurajowie nie wyglądali najlepiej. W pięciu sparingach wygrali tylko jeden, z Paragwajem. Ulegli Ukrainie, Ghanie oraz Szwajcarii. Zremisowali natomiast z Mali. 

Wielkich gwiazdorów w Japonii nie ma, lecz 3 najbardziej znane postacie to:

– Shinji Kagawa: Niegdyś mocny punkt Borussii Dortmund. Transfer do Manchesteru United to pewnie jeden z najgorszych wyborów życiowych jaki wybrał. W Dortmundzie próbuje odbudować formę. Jest uznawany za największą gwiazdę w reprezentacji Japonii.

– Shinji Okazaki: Napastnik sensacyjnego mistrza Anglii w 2016 r. – Leicester City. Jednak podobnie jak Kagawa stracił życiową formę.

– Keisuke Honda: Były piłkarz m.in. AC Milan, obecnie meksykańskiego klubu Pachuca, a ostatni raz w kadrze zagrał we wrześniu w eliminacjach MŚ przeciwko Arabii Saudyjskiej.

Obecnym trenerem Japonii jest Akira Nishino, który 2 miesiące temu przejął reprezentację po Halihodziciu. To będzie jego debiut na MŚ. Do Rosji wziął 23 zawodników, w tym 8 z japońskich klubów.

Obecnie Japończycy są na 61 pozycji w rankingu FIFA. Polska zaaklimatyzowała się o 53 lokaty lepiej.