Marcin Robak, Przemysław Frankowski

TOP 10 transferów lata

Pierwsza runda spotkań tego sezonu Lotto Ekstraklasy za nami, to dobry moment aby częściowo podsumować letnie okienko transferowe. 15 spotkań ligowych to dobra próba, dzięki której szczegółowo można ocenić indywidualne osiągnięcia danych piłkarzy w tym sezonie. Na warsztat bierzemy tych co pojawili się w naszej Ekstraklasie, bądź zmienili barwy. Kto okazał się najlepszy?

Jak wygląda top 10 najlepszych transferów tej rundy według naszej redakcji?

1. Carlitos (Wisła Kraków) – zdecydowanie najlepszy transfer letniego okienka transferowego. Hiszpan przyszedł wraz z całym zaciągiem z Półwyspu Iberyjskiego pod skrzydła swojego rodaka Kiko Ramireza i tutaj odpalił. W 15 spotkaniach zdobył 11 bramek i trzykrotnie asystował. Powiedzieć, że Wisła jest zależna od Carlitosa, to nie powiedzieć nic. Wśród całego zaciągu krakowianom trafiła się perełka, którą będzie można sprzedać za wielkie pieniądze. Tak działać ma obecna Wisła, która wychodzi na finansową prostą. W tym na pewno pomoże właśnie Carlitos.

2. Marcin Robak (Śląsk Wrocław) – zamienił Poznań na Wrocław i… nic się nie zmieniło. Dalej jest niesamowicie skuteczny i strzela wiele bramek. We Wrocławiu mu zaufano, dano ważniejszą rolę na boisku, trener na niego stawia, a Bjelica, który go „odpalił”? Chyba żałuje swojej decyzji.  Król strzelców poprzedniego sezonu zdobył w 13 spotkaniach tej rundy aż 10 bramek.

3. Jakub Świerczok (Zagłębie Lubin) – wrócił do świata żywych, po nieudanej przygodzie za granicą postanowił odbudować się w słabszych klubach. Już w zeszłym sezonie brylował na pierwszoligowych boiskach, w tym w barwach Zagłębia znowu strzela. 9 bramek i dwie asysty to wystarczająca laurka, która dała mu zresztą powołanie i debiut w kadrze Adama Nawałki.

4. Damian Kądzior (Górnik Zabrze) – początkiem lata był jedną nogą w Cracovii, tam jednak przyszedł Michał Probierz i Kądzior „uciekł” do Zabrza. Okazało się to strzałem w „dziesiątkę”. Odpalił na dobre w liderze ligowej tabeli, sam zdobywając 4 bramki i dwaie asysty w 15 ligowych występach. Zaowocowało to podobnie jak u Świerczoka powołaniem do kadry narodowej.

5. Nika Kaczarawa (Korona Kielce) – zimą obserwowany był przez Lecha, latem zawitał do Kielc. Zadebiutował dopiero w piątej kolejce, ale dopiero w trzech ostatnich kolejkach odpalił na dobre i pokazał pełnie swoich umiejętności. W 6 spotkaniach ligowych strzelił 3 gole i aż 4 razy asystował. Ciągnie cały zespół za uszy w górę tabeli w ostatnim czasie. Korona dzięki niemu nieśmiało włączyła się do walki o najwyższe pozycje w tym sezonie.

6. Łukasz Piątek (Bruk-Bet Termalica Nieciecza) – w Lubinie oddano go bez żalu i to był błąd. W Niecieczy odżył i stał się z miejsca liderem zespołu Słoni. W 14 spotkaniach strzelił 3 bramki i dwa razy asystował, a to środkowy pomocnik zespołu z dolnych rejonów tabeli. Bruk-Bet zawdzięcza mu wiele, prawdopodobnie bez niego byłoby znacznie ciężej walczyć o utrzymanie w tym sezonie.

7. Nico Varela (Wisła Płock) – to chyba największa niespodzianka w tym zestawieniu. Urugwajczyk z hiszpańskim paszportem stał się liderem zespołu z Płocka, dwojąc się i trojąc pod bramką rywali płocczan. W tym sezonie zdobył już 4 bramki w 12 spotkaniach i wydaje się, że ten dorobek znacznie się jeszcze powiększy.

8. Mateusz Wieteska (Górnik Zabrze) – w Legii niechciany, więc przeniósł się do Zabrza gdzie od początku gra w pierwszym składzie. W defensywie radzi sobie nieźle, ale największy pożytek Górnik ma z niego pod bramką rywali. Stoper z Zabrza w 15 spotkaniach tego sezonu zdobył już 4 bramki co jest najlepszym wynikiem w całej lidze na tej pozycji.

9. Aleksandar Kolew (Sandecja Nowy Sącz) – Bułgar po przygodzie w Belgii przyjechał do Polski. Najpierw w Stali Mielec pokazał na co go stać 7 razy pokonując bramkarza rywali na poziomie pierwszoligowym, teraz w Sandecji zdobył już 4 bramki i raz asystował i wszystko w beniaminku z Nowego Sącza.

10. Alan Czerwiński (Zagłębie Lubin) – latem zamienił Katowice na Lubin, idealnie wpasował się w taktykę Piotra Stokowca. Doskonale sobie radzi na prawym wahadle Miedziowych zdobywając już gola i 3 razy asystując w 10 spotkaniach.