Sezon w pigułce – Zagłębie Sosnowiec

Garść statystyk:

Najgorszy zespół ubiegłego sezonu, zdobył tylko 29 punktów zwyciężając tylko siedem razy, a aż 22-krotnie przegrywając. Najgorsza defensywa w lidze (80 goli straconych), jednak ze słabszych ofensyw – 49 goli strzelonych. Tylko 3204 widzów średnio oglądało poczynania Zagłębia w Ekstraklasie co było najgorszą średnią frekwencją w lidze. Najlepszy strzelec – Vamara Sanogo – 11 bramek.

Najlepszy mecz: 4:3 z Wisłą Kraków – kapitalny mecz najlepszego gracza sezonu Udovicicia, okraszony jego dwoma golami, walka do końca o trzy punkty i osiągnięcie celu po karnym Możdżenia.

Najgorszy mecz: 0:6 z Lechem Poznań – zdecydowanie najgorsze spotkanie Zagłębia w tym sezonie, Lech przewalcował rywali na ich własnym stadionie, a kapitalne zawody rozegrali Gumny i Amaral.

Najlepszy transfer: Szymon Pawłowski – przyszedł latem z Lecha Poznań, gdzie już nikt go nie chciał i w Sosnowcu odżył. Nawet po spadku klubu przedłużył kontrakt by grać w pierwszej lidze. 5 bramek i 5 asyst w 32 spotkaniach to zdecydowanie bardzo dobry wynik.

Najgorszy transfer: Było ich kilka, ciężko wymienić jednego, który zawalił. Grupa graczy, którzy przyszli i zawalili utrzymanie opiera się na takich ananasach jak Martin Toth, Georgyos Mygas, Mateusz Możdżeń czy Lukas Gressak.

Oczekiwania na ten sezon nie były zbyt wygórowane, prowadzący na początku sezonu klub Dariusz Dudek, miał ustawić nowy zespół tak by ci punktowali i zdołali się utrzymać, mimo małego budżetu, na następny sezon. Tak się jednak nie stało, Dudek zrezygnował w listopadzie, a zastępujący go Ivanauskas tym bardziej nie podołał zadaniu osiągając jednak z niższych zdobyczy punktowych ostatnich lat w Ekstraklasie. Drużyna grała defensywnie i bez polotu, pojedyncze spotkania, w których grę ciągnęli Sanogo, Pawłowski czy Udovicić można policzyć na palcach jednaj dłoni. Klub wygrał 7 spotkań w tym jedno na wyjeździe. Klub po spadku musi się otrząsnąć, co zrobi już pod wodzą nowego szkoleniowca Radosława Mroczkowskiego. Celem na następny sezon będzie powrót do elity, mobilizować będzie fakt, iż w Sosnowcu niebawem będzie budowany nowy stadion na niemal 12 tysięcy widzów. Michael Heinloth, Giórgos Mýgas, Martin Tóth, Mateusz Cichocki, Patrik Mráz, Lukáš Greššák, Giorgi Iwaniszwili, Giorgi Gabedawa odchodzą z Zagłębia. Klub poinformował też, że Tomasz Nowak zostanie wystawiony na listę transferową. Ponadto z wypożyczeń powraca trzech zawodników, którzy występowali ostatnio na poziomie II ligi. Przygotowania z zespołem rozpoczną Patryk Mularczyk (GKS Bełchatów), Michał Kieca (Skra Częstochowa) i Konrad Budek (Ruch Chorzów).