beach_soccer_2015_2

Niezwykły wariant piłki nożnej

Beach Soccer – taką chlubną nazwę nosi sport który swoje korzenie posiada w znanej nam wszystkim piłce nożnej, jej plażowa odmiana którą jest omawiany dzisiaj Beach Soccer przenosi całą rozgrywkę na niezwykłe, usypane z piasku boiska w około których już od ponad 26 lat zbiera się rzesza osób zafascynowanych formą, jaka zostaje nam zaprezentowana przez ten sport. Posiadający wielu oddanych fanów, a także profesjonalne zespoły Beach Soccer jest w stanie pokazać nam kreatywność rozgrywanych od wielu lat gier zespołowych.

Beach Soccer, którego głównym organizatorem na świecie jest organizacja Beach Soccer Worldwide – w skrócie (BSWW), rozgrywany jest profesjonalnie od 26 lat, kiedy to w 1993 roku w Miami odbyły się pierwsze w pełni profesjonalne mecze piłki nożnej plażowej. W Polsce do maja 2009 roku za jej funkcjonowanie odpowiedzialna była Polska Federacja Beach Soccera, ktora działa na pod adresem BeachSoccer.pl, kiedy to została przejęta w nastepnych latach przez komisję ds. piłki nożnej plażowej przy PZPN.

Warto jednak wspomnieć, że sama piłka nożna plażowa uprawiana była już w 1940 roku, mając swoje korzenie na piaszczystych wybrzeżach Brazylii, gdzie szukający nowej formy gry w piłkę nożną pasjonaci zadecydowali o rozegraniu pionierskiego meczu na piasku.

Prawdziwa fala sławy Beach Soccera miała jednak zostać przyniesiona wraz z rozgrywanymi w 1994 roku pierwszymi, premierowymi Mistrzostwami świata w piłce nożnej plażowej, które odbyły się na rozsławionej na całym świecie plaży Copacabana w Rio de Janeiro (Brazylia). Od tamtego momentu piłka nożna plażowa zaczęła przeżywać rozkwit, który wciąż trwający zdobywa co raz to nowszych zawodników i oddanych fanów. BSWW wraz z FIFA zauważywszy to w jaki sposób Beach Soccer zdobywa popularność, zadecydowali o połączeniu swoich sił w umowie, która trwając od 2005 pozwoliła na organizowanie profesjonalnych mistrzostw świata, rozgrywanych co dwa lata od 2009 roku.

Tak ciekawa historia przyniosła do siebie także naszych rodzimych sportowców, którzy wpierw pod patronatem Beach Soccer Polska (BSP), a obecnie PZPN rozgrywają mecze pod barwami Polski. Ciekawostką na pewno będzie to, że Polacy pod względem swoich umiejętności stoją bardzo wysoko. W oficjalnie zatwierdzonym rankingu Beach Soccera na świecie, spośród 114 obecnych w rankingu krajów Polska reprezentacja zajmuje na obecny stan 18 miejsce, umiejętnie torując sobie drogę na szczyt.

O zasadach słów kilka

Zasady piłki nożnej plażowej w większości nie odbiegają od tych przyjętych w podstawowej odmianie piłki nożnej, występują w niej jednak wyjątki, które powstały głównie przez sam typ gry, który zamiast na specjalnym podłożu rozgrywany jest na piasku.

W takim razie, jak wyglądają zasady, i czym różnią się od tych typowych w piłce nożnej?

Zasady:

Boisko:

Pokryte piaskiem boisko do piłki nożnej plażowej jest mniejsze od standardowego boiska do piłki nożnej. Na boisku nie mogą znajdować się żadne muszle oraz kamyki, ani żaden inny obiekt mogący zranić w jakikolwiek sposób zawodnika.

Oparte na prostokącie boisko posiada jedynie linie ograniczające pole gry, stosowane podczas mistrzostw i turniejów wymiary boiska do Beach Soccera wyglądają następująco:

  • Długość – od 35 do 37 metrów
  • Szerokość – od 26 do 28 metrów

Pole karne znajduje się około 9 metrów od bramki, jego koniec symbolizują dwie żółte chorągiewki znajdujące się metr poza boiskiem. W narożnikach możemy także zauważyć 4 czerwone chorągwie, a także dwie o tym samym kolorze oznaczające środek boiska.

Zawodnicy :

Tak jak w piłce nożnej, mecze Beach Soccera rozgrywane są między dwiema drużynami, z tą różnicą, że zamiast 11 zawodników w drużynie, znaleźć możemy jedynie pięciu – 4 na polu i jednego bramkarza. Oprócz tego, na ławkach rezerwowych może znajdować się różna liczba zawodników, istnieją jednak ograniczenia, zezwalające na znajdowanie się w jednej drużynie od 5 do 7 zawodników rezerwowych.

Tempo rozgrywanej gry jest o wiele szybsze niż w typowym futbolu, dodatkowo zawodnicy nie mogą nosić żadnego obuwia w trakcie trwania meczu, dozwolone są jedynie ochraniacze na kostki, skarpety, bandaże i ściągacze. Ciekawostką jest to, że bramkarz może, ale nie musi używać w trakcie rozgrywki rękawic.

Piłka może być dotykana przez graczy każdą częścią ciała, ograniczając się jedynie do używania rąk przez bramkarza w obrębie własnego pola karnego, nie dłużej niż przez 4 sekundy, a także tylko wtedy, kiedy poda do niego tylko raz członek swojej własnej drużyny, aż do momentu kiedy piłka nie zostanie dotknięta przez przeciwnika.

Sędziowie:

Podczas meczu łącznie zasiada trzech sędziów, dwóch na boisku, jeden znajduje się poza polem gry, kontrolując zmiany. Podobnie jak do standardowej piłki nożnej, sędziowie mogą wydać zawodnikom żółte i czerwone kartki, zachowujące się tak samo jak w typowej grze w futbol.

Czas trwania meczu:

Średni czas gry w Beach Soccer wynosi 36 minut gry, dzielonych na trzy części po 12 każda. Kontrastując z typowym dla piłki nożnej momentem końca meczu, oprócz głównego sędzi o końcu gry decyduje także specjalnie wybrany członek komisji odmierzający oficjalny zegar gry, który zatrzymywany jest podczas meczu w trakcie obowiązujących przerw i innych nagłych okoliczności.

Jeśli w trakcie meczu dojdzie do remisu, doliczone są dodatkowe trzy minuty dogrywki. Gdy w trakcie dogrywki także wystąpi remis, następuje seria rzutów karnych rozgrywanych według zasady złotego gola – czyli jedno punktowej przewagi nad przeciwną drużyną po jakiejkolwiek liczbie kolejek.

Rzuty wolne:

Rzuty wolne przyznawane są drużynom za różnego rodzaju faule, wykonywane regulaminowo przez gracza który został sfaulowany, chyba że uszczerbek którego doznał zmusił go do opuszczenia pola gry. Podczas rzutów wolnych jedynie bramkarz ma prawo do osłonięcia bramki, spowodowane jest to małym polem gry, który ułatwił by drużynie broniącej odbicie piłki.

Inne widoczne różnice między Beach Soccer a typowym futbolem:

  • Piłka która jest używana podczas meczów piłki nożnej plażowej posiada niższe ciśnienie od używanego w standardowych meczach piłki nożnej
  • Zamiast wprowadzić piłkę na boisko, drużyna może zgodzić się na podjęcie rzutu karnego.
  • Blokowanie zawodnika przeciwnej drużyny przed kopnięciem piłki uważane jest za faul
  • Zawodnicy drużyn nie mogą znajdować się na swoich polach karnych dłużej niż 4 sekundy.
  • Gra rozgrywana jest w bardzo szybkim tempie, ze względu na małą powierzchnię boiska wymuszona jest szybka reakcja na jakiekolwiek działania przeciwnika

Różnice zaprezentowane tutaj jak i w poprzednich punktach pokazują, że zasada Beach Soccera są zaprojektowane z dbałością o komfort gry, dostosowanie zasad do warunków panujących na boisku spowodowało, że gra oglądana jest zawsze z dużym zainteresowaniem, ponieważ akcja jaka dzieje się na boisku, jest intensywna i dynamiczna przez cały czas gry.

Podsumowanie

Piłka nożna plażowa – Beach Soccer to jedna z ciekawszych gier zespołowych jakie obecnie istnieją, posiadająca szeroką społeczność fanów, a także profesjonalne zespoły ukazuje się nie jako zwykła gra, bardziej luźna odmiana futbolu, ale taki sam sport jak piłka nożna, cechując się niespotykaną w takich grach szybkością, dynamizmem wymiany piłki i ciekawymi zasadami, które odróżniają ją od innych typów piłki nożnej.

Beach Soccer z pewnością zainteresuje każdego fana standardowej piłki nożnej, nie zostawiając go z rozczarowaniem po obejrzeniu meczu na Mistrzostwach Świata, czy samemu grając w tą ciekawą odmianę piłki nożnej.