Świderski

Jedenastka 2. kolejki!

Piast, Lech, Zagłębie. 2 mecze, komplet punktów. Niby nic niesamowitego, ale dobrze, że na początku sezonu są drużyny, które potrafią przynajmniej stwarzać pozory regularności. Z co raz większą ciekawością przyglądamy się projektowi Mariusza Lewandowskiego, bo Miedziowi w tych dwóch meczach pokazali najszerszy wachlarz walorów.

Spore wrażenie robi głębia składu Zagłębia, bo piłkarze wchodzący z ławki dają drużynie bardzo dużo. Weźmy takiego Jakuba Maresa. Czech zrobił to czego oczekuje się od napastnika wchodzącego w ciężkim dla zespołu momencie – brał grę na siebie, męczył stoperów rywali no i przede wszystkim zdobył gola, który dał komplet punktów. Dalej nie przestaje imponować Piotr Celeban, który przy nieco bardziej ofensywnym ustawieniu na boisku spokojnie mógłby wbić się do klubu dla strzelców przynajmniej 100 goli w lidze. Joel Valencia potrzebował trenera, który najlepiej wykorzysta jego atuty i takiego „dostał” w osobie Waldemara Fornalika. Jeśli do tego dodamy Mateusza Maka, którego można wreszcie zaczną omijać kontuzje, to Piast wyrasta na ekipę, która może być w topie jeśli chodzi o przyjemność z oglądania. Karol Świderski bardzo chciałby, żeby to był jego sezon i wiele wskazuje, że może tak być. Jeśli Michał Buchalik do tej pory jeszcze nie przekonał do siebie kibiców Wisły, to mecz z Miedzą musiał to zmienić. Wybronił on drużynie zwycięstwo, jakże w obecnej sytuacji ważne.

jedenastki

Okres przygotowawczy przed sezonem był chyba najbardziej burzliwym w karierze Michała Helika. Stoper Cracovii najpierw został wyznaczony jako egzekutor rzutów karnych po Krzysztofie Piątku, a następnie przejął kapitańską opaskę po Miroslavie Covilo. Kto wie czy to nie było za dużo jak na tak krótki czas, bo mecz w Poznaniu wyraźnie mu nie wyszedł i był trochę symbolem sytuacji Cracovii na początku tego sezonu. Osobą do zupełnie oddzielnej dyskusji jest za to Antonini Culina, który jeszcze na boiskach Ekstraklasy zaliczył może trzy udane zagrania. Przez pół roku. Miedź po bardzo dobrym pierwszym meczu w Krakowie mogła pójść za ciosem, ale do tego potrzebna była skuteczność. Jej zabrakło przede wszystkim Petteriemu Forsellowi, ale wspomnieć trzeba też o Piątkowskim, Łobodzińskim czy Ojaamie. Trudne wejście do zespołu Górnika ma Adam Ryczkowski, na razie nie może się odnaleźć. Falstart po powrocie do Legii zaliczył też Konrad Michalak, któremu Dean Klafurić zafundował w Kielcach wędkę już po trzech kwadransach. Bardzo słabo wygląda Zagłębie Sosnowiec, Dariusz Dudek będzie musiał szybko coś zmienić, by jego drużyna nie powtórzyła losu Sandecji Nowy Sącz.

antyjedenastki

Najlepszym piłkarzem tej serii gier został Karol Świderski. Napastnik Jagiellonii w Gdyni rozegrał znakomitą partię, prowadząc drużynę do pierwszego zwycięstwa w lidze. On ma potencjał na czołowego napastnika tej ligi, czas by wreszcie pokazał pełny potencjał. Najlepiej gdyby udało mu się pójść za ciosem już w czwartek i pomóc Jagiellonii w przejściu Rio Ave. Najlepszy mecz rozegrano w Kielcach, gdzie Legia w wielkich bólach, ale zdołała wyszarpać Koronie trzy punkty. W tym meczu gola kolejki ustrzelił też Krzysztof Mączyński. Najlepiej przy tym strzale nie zachował się co prawda Mateusz Hamrol, ale siła i jakość tego uderzenia była naprawdę dobra.

 

wyrożnienia